خواص زیره سبز Cumin seed

زيره داراي تانن ، روغن زرين و اسانس است . اسانس زيره را از تقطير ميوه له شده تحت اثر بخار آب بدست مي آورند . اين اسانس مايعي است بيرنگ که در اثر ماندن ابتدا برنگ زرد و سپس قهو ه اي رنگ مي شود .

بوي زيره مربوط به آلدئيدي بنام کومينول است . مقدر کومينول در زيره بسته به محل کشت آن بين ۳۰ تا ۵۰ درصد است .

ضد تشنج است . براي برطرف کردن بيماري صرع مفيد است. در دفع گاز معده موثر است . قاعده آور است . عرق آور است. براي رفع برونشيت از دم کرده زيره استفاده کنيد . براي برطرف کردن سوءهاضمه مفيد است. ترشحات زنانگي را برطرف مي کند. براي تحريک اشتها زيره سبز ه را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از غذا بخوريد . براي برطرف کردن قطره قطره ادرار کردن زيره را تفت داده و سرخ کنيد سپس با آب بخوريد . براي رفع نفخ روده و معده مي توانيد دم کرده زيره را تنقيه کنيد . براي التيام زخم چشم ، دانه هاي له شده زيره سبز را در آب برنج خام خيس کرده و سپس مايع بدست آمده را قطره قطره روي زخم چشم بريزيد. هنگاميکه اطفال شير خوار دل درد دارند و نفخ در شکم شان پيچيده چند قطره اسانس زيره را با روغن بادام مخلوط کرده و با آن شکم آنها را ماساژ دهيد . و بالاخره زيره را در غذاهايي که نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده کنيد

http://www.niazemarkazi.com/article/pdf/10001048.html منبع

خواص داروئي:

1) قابض و خشك كننده است

2)ضد تشنج است

3)براي برطرف كردن بيماري صرع مفيد است

4)در دفع گاز معده موثر است

5)قاعده آور است

6)عرق آور است

7)براي رفع برونشيت از دم كرده زيره استفاده كنيد

8)براي برطرف كردن سوءهاضمه مفيد است

9)ترشحات زنانگي را برطرف مي كند

10)براي تحريك اشتها زيره سبزه را با سركه و آب مخلوط كرده و قبل از غذا بخوريد

11)براي برطرف كردن قطره قطره ادرار كردن زيره را تفت داده و سرخ كنيد سپس با آب بخوريد .

12)براي رفع نفخ روده و معده مي توانيد دم كرده زيره را تنقيه كنيد

13)براي التيام زخم چشم ، دانه هاي له شده زيره سبز را در آب برنج خام خيس كرده و سپس مايع بدست آمده را قطره قطره روي زخم چشم بريزيد.

14)هنگاميكه اطفال شير خوار دل درد دارند و نفخ در شكم شان پيچيده چند قطره اسانس زيره را با روغن بادام مخلوط كرده و با آن شكم آنها را ماساژ دهيد .

15)و بالاخره زيره را در غذاهايي كه نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده كنيد .
طرز استفاده:

دم كرده زيره : مقدر 5 گرم زيره را در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت 10 دقيقه دم كنيد .

مخلوط با عسل : گرد زيره را به مقدر يك گرم عسل مخلوط كرده و استفاده كنيد .

اسانس زيره : اين اسانس را مي توانيد از فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها خريدري كنيد . مقدر مصرف آن 2 قطره در يك ليوان آب نيم گرم مي باشد.
مضرات :

مضرات خاصي براي آن بيان نشده است .

http://www.irteb.com/herbal/plantbank-%20%20cumin%20seed.htm منبع
© 2020 اولین داروی گیاهی برای درمان قطعی سینوزیت،بهبود میگرن،آلرژی ،سردرد شدید،کمردرد ،زانودرد،آرتروز،آسم،روماتیسم،دردهای مفصلی و عضلانی،سرماخوردگی،سرفه های شدید،بیماریهای قارچی پوست و خر و پف All rights reserved